Socijalna zaštita

Socijalna zaštita je organizirana djelatnost od javnog interesa čija je zadaća pružanje pomoći socijalno ugroženim osobama kao osobama u nepovoljnim obiteljskim okolnostima , a obuhvaća  prevenciju, pomoć i podršku pojedincu, obitelji u svrhu unapređenja kvalitete života te osnaživanju korisnika.

Prava koja mogu ostvariti korisnici po osnovu socijalne zaštite

Prava iz socijalne zaštite koja mogu ostvariti korisnici su:

  • Novčana i druga materijalna pomoć
  • Osposobljavanje za život i rad
  • Smještaj u ustanovu socijalne zaštite
  • Usluge socijalnog i drugog stručnog rada

Lica sa invaliditetom i lica ometena u psihičkom i fizičkom razvoju pored gore navedenih prava putem Centra mogu ostvariti i pravo na ličnu invalidninu, dodatak za njegu i pomoć od drugog lica i ortopedski dodatak.

Ukoliko lica sa invaliditetom i lica ometena u psihičkom i fizičkom razvoju žele ostvariti navedena prava podnose zahtjev institutu za medicinsko vještačenje. Uz zahtjev prilažu svu raspoloživu medicinsku dokumentaciju. Institut ocjenjuje da li su ispunjeni uslovi za ostvarivanje prava na ličnu invalidninu, dodatak za tuđu njegu i pomoć i ortopedski dodatak, što konstatira u nalazu i mišljenju koji dostavlja osobi za koju je urađena ocjena. Osoba zaprimljeni nalaz i mišljenje prilaže uz zahtjev za ostvarivanje prava koji podnosi Centru za socijalni rad.

Centar za socijalni rad na temelju zahtjeva i nalaza i mišljenja donosi rješenje koje prosljeđuje Federalnom Ministarstvu rada i socijalne politike nadležnom za isplatu sredstava po osnovu ostvarenih prava.

Sve osobe koje su ostvarile pravo na ličnu invalidninu, dodatak za njegu i pomoć od drugog lica i ortopedski dodatak imaju pravo na refundaciju troškova ljekarske komisije.

Pravo na zdravstveno osiguranje putem Centra za socijalni rad mogu ostvariti korisnici prava na stalnu novčanu pomoć i osobe sa invaliditetom pod uslovom da to pravo nisu i ne mogu ostvariti po nekom drugom osnovu.